Je pozitivní přístup principem nebo postupem?
V noci často nemůžu spát. Je to doba, kdy mohu klidně přemýšlet nad různými věcmi, které mi zrovna leží v hlavě. Dnes v noci jsem přemýšlela nad tím, že svět je plný nějakých návodů a kuchařek. Jak udělat tohle, jak zas toto, co dělat když…, co nedělat když… Někdo objeví postup, který mu funguje a poté ho pošle dál, jako neměnnou záležitost. Možná, že jste na tom jako já a nemáte návody rádi. Mě vždy zajímaly spíše principy než postupy.
Když jsem ještě chodila do práce, pracovali jsme v informačním systému, který byl velmi propracovaný a taky velmi složitý. Každou chvíli přišla nějaká nová verze. Moji kolegové měli naučené postupy, jak se systémem pracovat. S každou novou verzí museli se učit podle nového návodu. Princip systému se však pochopit nikdy nesnažili. Já jsem hned ze začátku prozkoumala logiku systému a princip, na kterém pracoval. Nová verze pro mě byla vždy výzva pro zjištění, zdali se podařilo systém vylepšit nebo ho udělat jen složitější. Nikdy jsem nepotřebovala nové a nové proškolování. Systém pracoval pořád stejně, jen se postupně rozrůstal.
Co je modlitba?
Existuje tisíce různých modliteb za to či ono. Modlete se ráno, v poledne, večer. Říkejte si to a to a opakujte to alespoň 100x. Ale proč? Proč to tak mám dělat? Co se při tom děje? Nedávalo mi to smysl. Pak jsem objevila afirmace. A najednou to začalo do sebe zapadat. Nejde o nic jiného, než o přenastavení mysli. Nalezení pozitivního přístupu. Ale to mi v případě modliteb nikdy nikdo neřekl, jen jsem dostávala návody jak na to, návody na něco, čemu jsem vůbec nerozuměla, proč se to dělá. Nový počítačový program. Počítačový program, jak přeměnit negativní věc, v pozitivní. Jenže pokud nechápeme princip, tak nám návod je celkem k ničemu.
Pouhým chováním se podle návodu se toho moc nezmění. Návody jsou dobré. Jsou dobré ale tam, kde jich je třeba – k sestavení skříně, nebo k obsluze nějakého přístroje, aby přístroj fungoval tak, jak má a my se u toho třeba nezranili. V osobním životě návody ne vždy fungují. Dívka si přečte návod, jak se má chovat k chlapci, aby od něho dostala, co si přeje, nebo chlapec si přečte návod, jak se s dívkou má seznámit. Chlapec dívku prokoukne a nebude chtít být tím hlupákem, kterého se snažila dívka obalamutit. Druhý chlapec zůstane sám, protože dívka pozná, že se chová podle příručky.
„Postupů může být milion a ještě nějaké další, ale principů je pouze několik. Člověk, který se řídí principy, si může úspěšně volit vlastní postupy. Člověk, který zkouší různé postupy a ignoruje principy, se nevyhnutelně dostane do problémů.“
Ralf Waldo Emerson
Pozitivní přístup není návodem, je principem.
Ten, kdo tento princip pochopí, už nikdy v životě nemůže být nešťastný. Přistupuji-li k něčemu pozitivně, získám pozitivní postoj. Otevírám se nekonečné moudrosti, která mě může inspirovat. Negativním přístupem se však tyto dveře zavírají. Pokud už vím, na jakém principu se věc odehrává a chci si ji usnadnit, můžu si vyhledat návod jak na to. Nebo si můžu vytvořit svůj vlastní postup, který mě bude nejlépe vyhovovat. Není třeba otrocky opakovat něčí postupy. Existuje nekonečně mnoho možností, jak se k pozitivnímu postoji dopracovat. Já vím, že pozitivním přístupem to je nejjednodušší.
Prosím, nezaměňujte pozitivní přístup za pozitivní myšlení. Pozitivní myšlení nám pomáhá pouze tehdy, pokud máme i pozitivní přístup, bez pozitivního přístupu pozitivní myšlení nefunguje.
Karmické zákony nás též učí pozitivnímu postoji. Ten, kdo pochopí jejich princip a má pozitivní přístup k životu nepotřebuje dostávat opakované lekce osudu. Ten, kdo má pozitivní přístup, získá z každé události, která ho potká, zkušenost, která ho obohatí. Ale ten, který se chová podle návodu, se mnohdy nepřestává divit a myslí si, že svět je nespravedlivý. „Vždyť jsem se přeci na tu paní usmíval.“ „Vždyť jsem přeci…“ Ale bylo to v souladu s principem nebo jen s návodem? Opravdu jsem chtěl té paní předat pozitivní energii nebo jsem si pod fousy myslel o ní něco nepěkného a za rohem jsem ji pomluvil.
„Buď vy sami řídíte svůj život, nebo ovládá on vás. Váš mentální postoj určuje, kdo je tím „jezdcem“ a kdo „koněm“.“
Napoleon HillA pozitivní přístup z vás dělá toho „jezdce“.