Kdy odpouštět a kdy opouštět

Kdy odpouštět a kdy opouštět

https://pozitivnipristup.cz/kdy-odpoustet-a-kdy-opoustet/
Rate this post

Východ slunceDnešním příspěvkem vám chci předat svou vlastní zkušenost, která se mi stala před několika dny. Když jsem nad ní přemýšlela, zjistila jsem, že v této zkušenosti se skrývá jedno velké poučení. Poučení, které je nám předáváno různými způsoby, aniž bychom si všimli, že se týká i našeho života.

V pohádkách dostává princ 3 úkoly, nebo má 3 životy,  někteří politici hlásají 3x a dost, v soutěžním pořadu Taxík můžeme udělat 3x chybu. Jsou 3 králové, Bůh je trojjediný, 3 pyramidy v Gíze atd. atd. Trojka je všudypřítomná.

Když jsem se nad tím zamyslela, došla jsem k názoru, že bych si měla všímat i ve svém životě různých znamení, kde se ona trojka vyskytuje.

„Problémem zkušenosti je, že ji zřídkakdy získáte ještě předtím, než ji potřebujete.“
John C. Maxwell

Co tím chci říct? Jakou spojitost to má s odpouštěním a opouštěním? Vrátím se k soutěžnímu Taxíku. Zde máme možnost udělat 3x chybu a dokonce dostáváme 2 nápovědy. Převedu nyní soutěžní hru do života. Určitě i vy jste zažili ve svém životě něco podobného. A proto budu velice, velice konkrétní.

Před lety jsem našim kamarádům přivezla bednu s jablky. Jela jsem pro ně 20 kilometrů, sama jsem je naložila a přivezla. Jablka vypadala na povrchu velice pěkně. Koupila jsem tenkrát 2 bedny. Jednu pro nás a jednu po ně. Po několika dnech mi kamarádka vynadala, že jsem jim koupila špatná jablka, protože několik z nich museli vyhodit. I my jsme jich pár vyhodili, ale mě vůbec nenapadlo, že by to mohl být „problém“. Do jablek není vidět, vzhledově byla krásná. Já jsem to považovala za malichernost a hodila to za hlavu, ale kamarádi několik let (správně let)  se mnou nemluvili.

Pak nás naše cesty znovu svedly dohromady. Kamarádi procházeli těžkým obdobím a u nás nacházeli vždy otevřenou náruč, pomoc a pochopení. Ze začátku jsem si dávala pozor, aby se situace s jablky neopakovala, později moje pozornost klesla. Zapomněla jsem, že už se jednou stalo, že mě dokázali zavrhnout kvůli naprosté pitomosti – několika vyhozeným jablkům.

Před měsícem se mezi námi udála další nepříjemnost. Byla zde možnost, jak si vzájemně vypomoci. Manžel mě varoval (nápověda), ale já ho neposlechla. Zapomněla jsem a věřila, že se změnili a že si mě po těch letech dokážou vážit, že znají mé hodnoty, že vědí… Jak moc jsem se mýlila. Přišla jsem tak o nějaké peníze, ale získala jsem obrovskou zkušenost. Oni sice o peníze nepřišli, ale ztratili člověka, který v každé situaci jim byl nápomocen. Peníze se ke mně zase vrátí, ale přátelství se tak lehce znovu získat nedá.

A nyní na začátek, jakou spojitost to má s odpouštěním, opouštěním a televizním Taxíkem. Když se vám něco přihodí poprvé, je to chyba, náhoda, nepříjemná situace. To se může stát kdykoli a komukoli. Odpuštění je zde na místě. Po druhé, když se situace opakuje, pak se jedná o zkušenost, ze které si musíme vzít poučení. Protože jsme získali (v tomto případě tu zkušenost), odpuštění je nutnost. Odpouštět neznamená promíjet, odpuštění znamená, že se nebudeme trápit a začneme se ubírat směrem dopředu. Pokud však dál pokračujeme v chybném jednání, pak  se už jedná o naši hloupost. Hloupost bývá potrestána. Ten kdo nedokáže opustit, se stává hlupákem. Hlupákem se člověk stává ve chvíli, kdy nerespektuje své zkušenosti a opakuje své chyby stále dokola. Proto musí nastat i opuštění. Opouštíme proto, že si vážíme sami sebe. Pozitivní přístup k věci zde znamená, že respektujeme tu nejdůležitější osobu na světě a to sebe sama.

Každý člověk si k vám dovolí jen tolik, kolik jste mu ochotni tolerovat. Pokaždé, kdy zapomeneme na to, že nejdůležitějším člověkem jsme my sami, tak část sebe ztratíme. Stane se z nás oběť, která je zmítána okolnostmi. Oběť si sama sebe neváží. Musíme opět získat pozitivní přístup, protože ten z nás dělá vítěze.

Myslíte si, že naše přátelství je nadobro skončené? Myslím si, že ne.    Vztah je možné vybudovat opět od základů. Vítěz neutíká, utíká oběť. Pozitivní přístup znamená, že budeme pro příště pozorní. Dva pokusy už jsou vyplýtvané.  V Taxíku to znamená, že soutěžící bude muset v případě chybné odpovědi vystoupit (opustit Taxík) a nezáleží na místě, kde se právě nachází. Nikdo po druhé špatné odpovědi nevystupuje. Musíme být hodně opatrní a svou odpověď si pořádně promyslet. Už není možné udělat žádnou chybu. Velké množství soutěžících se do cíle přesto dostane a výhru získá.

Ještě zbývá poslední nápověda a poslední pokus…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *