Umíte požádat o laskavost? 1. část

Umíte požádat o laskavost? 1. část

https://pozitivnipristup.cz/umite-pozadat-o-laskavost/
5/5 - (1 vote)

Dalajláma Umění požádat o laskavost považuji za jedno z nejdůležitějších na naší cestě životem. Všeho je dostatek, ale pokud se nenaučíme žádat, pokud si myslíme, že vše zvládneme pouze vlastními silami, tak naše cesta bude trnitá a plná balvanů. Člověk je společenský druh a to, že se naučil kooperovat, byla jeho evoluční výhoda nad ostatními. Tvořivost a spolupráce jsou dvě lidské vlastnosti, které se staly pozitivním hybatelem ve vývoji lidstva. Tvořiví můžeme být sami se sebou, ale ke spolupráci musíme být nejméně dva. Moudří a úspěšní lidé nás nabádají, abychom začali spolupracovat na svém díle se stejně smýšlejícími lidmi, kteří mají stejný zájem jako my, aby naše dílo dospělo svého vrcholu. Žádný úspěšný člověk nikdy nikomu neradil, aby se spolehl jen sám na sebe. Tyto rady však dávají lidé, kteří nežijí úspěšný život, lidé, kteří závidí druhým, lidé, kteří sami nejsou schopni s nikým spolupracovat, lidé, kteří pomáhají jedině tehdy, kdy cítí nějakou odměnu, lidé, kteří musí pořád s někým bojovat jak o zdroje, tak o energii, kterou nejsou schopni sami načerpat.

Úspěšní lidé dosáhli svého úspěchu, protože dokázali najít správný tým lidí, těch lidí, kteří dokážou spolupracovat a to i tehdy, kdy odměna může být nejistá. Úspěšní lidé jsou úspěšní právě proto, že se naučili požádat o laskavost a o svůj úspěch se podělit s dalšími.

V jednom z předchozích článků – Jaké máme přátele, jsem se zabývala možností, jak se chovat ke svým přátelům,  jak jim v jejich situaci pomoci, pokud nás o pomoc sami požádají. Nyní se nacházíme v situaci, kdy my sami potřebujeme pomoci a nevíme si rady. A jsme opět u toho, kdy tito přátelé nám prokazují službu, aniž by si to sami uvědomovali. Oni nám ukazují, že je správné o laskavost požádat. Rovněž nám dávají návod, jakým způsobem o laskavost žádat, ale rovněž nám ukazují, který způsob již není vhodný. Můžeme se poučit z jejich jednání. Na jejich případech také vidíme, jak se jejich situace vyvíjela, když požádali o laskavost někoho, kdo není pozitivně naladěn a chtěl by vše řešit silou, nebo jak se vyvíjela, když požádali o laskavost někoho s pozitivním přístupem.

Stává se, že nepožádáme o laskavost, protože se bojíme odmítnutí nebo si myslíme, že budeme muset udělat nějakou protislužbu. Nebo si myslíme, že svou prosbou budeme někoho obtěžovat, a proto si raději tuto prosbu necháme pro sebe. Tento strach je naprosto irelevantní a je to zas jeden z mozkových šotků. Dá se snadno přemoci. Stačí jen každý den někoho požádat o úplnou maličkost. Když budete každý den tuto jednoduchou činnost provádět, zjistíte, že ve většině případů vám bude vyhověno. Časem tento strach zmizí a vy se zároveň naučíte, že odmítnutí není nic, co by vám mohlo ublížit. To, že vás někdo odmítne, může být naopak pro vás velkým požehnáním, protože když vytrváte v pozitivním přístupu, tak možná zjistíte, že to, že jste byli odmítnuti, vás nakonec dovedlo k vašemu cíli.

…pokračování příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *