Prastará východní moudrost

Prastará východní moudrost

https://pozitivnipristup.cz/vychodni-moudrost/
Rate this post

292Tuto moudrost miluji nade vše. Jistě ji též znáte, ale řídíte se jí? Věříte jí? Ten, kdo jí věří a řídí se jí, má ji jistě také rád. Proto nesmí chybět ani na našich stránkách o pozitivním přístupu. Bohužel se většinou setkáváme s tím, že málokdo se touto moudrostí chce řídit bezezbytku a raději se ji snaží postavit úplně na hlavu. Bohudík je však staletími prokázáno, že moudrost funguje přesně tak, jak byla sepsána:

„Když chceš uvést zemi do pořádku,
musíš uvést do pořádku provincie.
Když chceš uvést do pořádku provincie,
musíš uvést do pořádku města.
 Když chceš uvést do pořádku města,
musíš uvést do pořádku rodiny.
Když chceš uvést do pořádku rodiny,
musíš uvést do pořádku svou vlastní rodinu.
Když chceš uvést do pořádku svou vlastní rodinu,
musíš uvést do pořádku sebe.“

 Vypadá to jednoduše, ale je to poměrně obtížné. Obtížné je to hlavně v tom, že jsme naprogramováni k tomu, že chceme vidět okamžité výsledky. Když hned nevidíme pozitivní změnu, tak máme tendenci konstatovat, že věc prostě nefunguje a kloužeme zpět do negativity. Aby tato moudrost byla úspěšná je potřeba mít vytrvalost a pozitivní přístup. Nemusíte se starat, co dělá váš soused či politik ve vládě. Jeho chování můžete ovlivnit jen jedním jediným způsobem. Změnou sebe sama. Jste nejdůležitější osobou na světě, o kterou se musíte starat. Ostatní nechte být.

Na závěr chci připomenout citát, který výše zmíněné naprosto vystihuje:

„Neptejte se, co vlast může udělat pro vás, ptejte se, co vy můžete udělat pro vlast.“
John Fitzgerald Kennedy

Touto formou dokážeme změnit nejen naši zemi, ale celý svět. Svět je naším zrcadlem. Hádky a pomluvy nikam nevedou. Není třeba pro to dělat nic zásadního. Stačí si jen uvědomit tuto moudrost ve chvíli, kdy máme chuť si na něco či někoho stěžovat, nebo chceme, aby se někdo či něco změnilo v náš prospěch. Jak se v Česku říká: „Zameť si nejdřív před vlastním prahem.“ Je třeba vzít odpovědnost do svých vlastních rukou. Nikdo nikdy nikoho nezměnil. Na lidi můžeme působit  a prostředí kolem sebe dávat postupně do pořádku jedině vlastním příkladem, bez mentorování a kritiky. Neméně důležitá je atmosféra, kterou kolem sebe utváříme tím, jakou energii vydáváme. Předávejte své pozitivní zkušenosti a vytrvejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *